top of page

Víte co je aerifikace trávníku?

Jedná se o techniku propichování trávníků dutými, nebo plnými hroty. Při této technice dochází k provzdušnění trávníku. Pozor, nepleťte si tuto techniku s vertikutací.


Proč aerifikovat trávníky?

Jedná se o důležitou regeneraci trávníků zvláště těch neudržovaných, nebo založených do těžkých půd (jíl, ornice). Postupem času a po intenzivnějším pohybu po trávnících dochází k tomu, že se horní vrstva půdy ušlape a zhutní. Toto pak vše vede ke zhoršení stavu trávníků. Tyto trávníky rychleji čerpají živiny a nelze je dlouhodoběji udržovat v dobrém stavu. Dále dochází k horšímu přístupu vzduchu ke kořenům, špatnému vsakování vody a příjmu živin do půdy. Trávníky poté začnou postupem času slábnout, řídnout. Častěji se v nich začnou objevovat mech a plevele. Aerifikací dokážeme tento stav zvrátit. Dojde tím k odlehčení půdy, zlepší se vsakování vody. Trávník začne hlouběji zakořeňovat. Dojde k lepšímu přístupu vzduchu a příjmu živin. Trávník se postupem času stane odolnější pro vyšší zátěž a zejména pro období sucha.


Kdy aerofikaci provádět?

Aerifikaci můžeme provádět s dutými, nebo plnými hroty. Aerifikace dutými hroty je nejvhodnější na jaře a na podzim (květen – září). Aerifikaci plnými hroty můžeme provádět celou sezonu.


Jak postupovat při aerofikaci?

  1. Posečení trávníku

  2. Aerifikace

  3. Zapískování

Nebo můžeme s aerifikací spojit ještě tyto činnosti. Posekat trávník, provést vertikutaci, následně aerifikaci. Poté přesít celý trávník kvalitní travní směsí. Pohnojit kvalitním hnojivem. Zapískovat a důkladně zapravit do trávníku.

K aerifikaci je nutné požívat pouze křemičitý písek s frakcí 0-2 mm. Spotřeba písku je odhadem 1 tuna na 100 m2 trávníku.




54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page